Victoria Danemarcei în faţa Olandei a complicat din start datele problemei, iar Germania şi Portugalia ştiau un singur lucru: n-au voie să piardă meciul direct.

Meciul a început calm, fiecărei echipe fiindu-i frică de cealaltă. Germania a pus stăpânire pe joc, dar atacurile ei erau sterile, iar ocaziile au venit cu greu. Pe rând, Gomez, Podolski şi Ozil au fost aproape de gol, dar n-au fost în stare să finalizeze. Cu un Ronaldo jucând pentru naţională în nota obişnuită, adică prost, Portugalia a ieşit cu greu din careu şi, surprinzător pentru potenţialul ei ofensiv, a părut că intenţionează să joace doar pe contraatac. Chiar şi aşa, în ultimul minut al primei reprizei, Pepe a avut cea mai mare ocazie a meciului. Mingea lui şutată din interiorul careului în bara transversală a căzut pe linie porţii şi a fost apoi respinsă de nemţi. Când toată lumea aştepta egalul, Mario Gomez a dat însă lovitura de cap decisivă şi l-a învins pe Rui Patricio stabilind şi scorul final, 1-0. Portughezii au atacat apoi, dar a fost prea târziu.

sursa: adevarul.ro

0 0 vote
Article Rating
21 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
12 June 2012 16:25

-Gomez nu ar trebui sa afiseze ca replica la opiniile fostului mare international german Mehmet Scholl,suficienta sau aroganta!
-Mai mult ,pana acum n-a fost niciodata titular de drept la nationala Germaniei,n-a castigat nici un trofeu cu nationala,unde pana anul acesta a fost mereu in umbra lui Klose,Podolski si chiar in umbra lui Kevin Kurany.
-Pe mine faptul ca a fost golgheterul Bundesligii,intr-un an in care Bayern n-a luat nimic ,cum a fost anul trecut,sincer nu inseamna nimic,Bayern Munchen are aspiratii mult mai mari,anul acesta a avut un an bunicel,cu meciuri excelente dar si cu meciuri in care ne-a ”albit”,cum a fost in cele doua finale importante de anul acesta.
-Mai putina modestie ,n-ar fi rea,golul marcat cu Portugalia ne-a bucurat pe toti suporterii Germaniei,desi per ansamblu evolutia lui n-a fost asa de entuziasmanta,eu chiar mi-as dori sa devina golghetrul Euro 2012,pentru ca eu iubesc nationala Germaniei neconditionat si orice aport la un succes al Germaniei ma bucura f.mult indiferent de cine-l aduce!

fcdm3
Moderator
12 June 2012 8:45

Contrele dintre Mehmet Scholl (expert TV la ARD) si Gomez se amplifica.
Scholl:”daca as sti ca nu are un potential enorm nu l-as critica. El poate mai mult! Trebuie sa sa se schimbe.”
Gomez:”am fost in ultimii 5-6 ani cel mai bun atacant german iar in CL am avut cele mai multe goluri dupa Messi. Vreau sa stiu un motiv de ce ar trebui sa ma schimb. Nu exista nici un motiv!”
Legat de meciul Germania – Olanda, Neuer, Lahm, Badstuber, Boateng si Schweini vor incerca sa-l opreasca pe coelgul lor, Robben, cel care este f. afectat dupa infrangerea cu Danemarca (“cateodata mi se pare ca totul e un mare rahat!”).
Toata echipa Olandei este cu moralul la pamant in urma infrangerii din meciul cu Danemarca, dupa ce i-au dominat clar pe acestia…

fcdm3
fcdm3
11 June 2012 9:31

Nu cred ca se compara Klose cu Podolski, nici din punct de vedere al performantelor, nici din punct de vedere al caracterului. Miro Klose are un super-caracter! Pacat ca nu a fost luat mai devreme la Bayern, atunci cand era golgheterul lui Kaiserslautern…

gery76
11 June 2012 2:30

@fcdm3:
-Durerea mea este ca Poldi,pe care sincer eu chiar l-am admirat intr-un moment dat,nu pune suflet pentru natiunea care l-a propulsat in fotbalul mare[GERMANIA],la imnuri mereu l-am vazut extrem de detasat,ba chiar putin sfidator,nu se poate cand imbraci tricoul Germaniei,sa ai aceasta atitudine,in schimb Klose desi rezerva,mereu a cantat imnul Germaniei ,ceea ce pentru mine a contat enorm in simpatia personala pentru Miro,desi el n-are calitatile lui Poldi din punct de vedere nativ!

Danut
Danut
10 June 2012 20:53

Daca Robben pleaca sezonul viitor, sper ca in locul lui sa vina Alan Dzagoev, e foarte bun pustiul. Cred ca toti l-ati vazut in primul meci la Euro al nationalei Rusiei. A dat dubla.

Danut
Danut
10 June 2012 20:47

Se pare ca reintra in discutie transferul lui Dzeko. Ce mult l-as vrea la echipa !! Forza FC Bayern

Danut
Danut
10 June 2012 20:31

Nationala Germaniei= Bayern si restu’

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
10 June 2012 20:00

Meciuri de la euro se pot viziona si aici :

http://live.euro2012.tvrinfo.ro/

fcdm3
Moderator
10 June 2012 17:52

Germania a invins destul de greu Portugalia gratie unor jucatori ca Neuer, Boateng, Hummels sau Gomez, cei care au facut diferenta. Insa pe Gomez, Mehmet Scholl (expert TV) il critica destul de dur facandu-l fricos si lent, in ciuda golului victoriei. Doua vorbe si despre “print Poldi”, unul dintre cei mai slabi de pe teren, cel care mi-a confirmat ca nu a fost si nu va fi un mare jucator niciodata: el ori ajungea tarziu la minge, ori dadea pasa decisiva aiurea, ori suta aiurea din pozitie buna. Asta a fost si motivul pentru care sefii lui Bayern nu l-au mai vrut la echipa.
Iata notele din BILD:
Neuer 1, Boateng 2, Hummels 1, Badstuber 2, Lahm 4, Khedira 2, Ozil 4, Schweini 3, Muller 4, Podolski 4, Gomez 2.

Presa din Spania sau Italia: “C.Ronaldo in afara de freza lui foarte frumos aranjata nu a aratat nimic!”

ion
ion
10 June 2012 16:24

bravoo GERMANIA putem sa zicem ca joaca bayern in acest campionat european mi se pare ca e singurul club care joaca cu 8 jucatori la nationala si de asta pot sa zic ca traeasca bayern si sper sa ne luam revansa cu cupa europeana…..cind joaca Germania mie mi se pare ca joaca bayern

West
10 June 2012 16:09

Ce nu mia placut a fost prestatia lui Podolski cred ca Schurrle este peste el la toate capitolele in rest echipa a jucat bine poate trebuia mai multa demarcare si combinati in viteza HAI GERMANIA HAI BAYERN

Danutlfc
Danutlfc
10 June 2012 15:15

Poate o veni Subotic..

Danutlfc
Danutlfc
10 June 2012 14:59

Hummels joaca asa pentru ca vrea probabil sa se reintoarca la Bayern….in alta odine de idei baietii(lui Bayern) au jucat bine aseara, chiar si somnorosul de Gomez.

gery76
10 June 2012 14:50

-Neuer excelent,Hummels,peste toate asteptarile, cu o implicare fantastica si un randament senzational!
-DEUTSCHLAND UBER ALLES!

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
10 June 2012 14:37

Am vazut aseara ce reactie avea Mourinho la rezumatul prezentat de TVR1 de la 23:45…cand rata Ronaldo =)).Are cred cosmaruri cu tot ce inseamna GERMANIA :D.
Sper sa dispara pe rand Anglia,Portugalia,Cehia…si ce jucatori mai are Chelsea pe la acest EURO. :P.

Ar fi super o finala de vis…GERMANIA-OLANDA….si in semifinale sa eliminam FRANTA iar OLANDA pe Spania…ar fi doua super revanse.Dar nu as zice nu si ca in finala sa batem capsunarii”.Ma cam intriga putin brigazile spaniole,sunt dezastru natural…strica toate fazele.

Sper sa nu dam peste arbitrii sub medioctri.

FELICITARI BAIETILOR PT EFORTUL DEPUS SI MUNCA PRESTATA…LA TOT MAI MULTE VICTORII!!!

MIA SAN MIA.
DEUTSCHLAND THE BEST TEAM.

lizard
10 June 2012 10:53

e jucator mare gomez chiar daca si eu si alti lau criticat … el ne arata tuturor ca e un adevarat numar 9 fara dribling sau faze spectaculoase dar golul vine aproape de fiecare data bravo gomez fortza germanya forta bayern

george
george
10 June 2012 10:26

primul test trecut cu bine, insa meciul cu olanda va fi mult mai greu si poate cu mai multe goluri, dar sunt sigur ca neuer va inchide poarta asa cum a facut aseara. 7 jucatori de la bayern au fost titulari + kross care a intrat pe parcurs aratand inca o data de ce germania se bazeaza pe omogenitatea acestui grup, iar neuer, boateng si gomez cei mai buni jucatori + hummels, hai si ozil :d.

stefan1331
stefan1331
10 June 2012 0:46

Poate gresesc, dar mie mi s-a parut penibil ce au zis comentatorii pe parcursul meciului, cum ca nu a fost spectacol pentru ca ambele echipe s-au respectat si nu au riscat, la fel ca o propozitie din acest articol “fiecărei echipe fiindu-i frică de cealaltă” (nu vreau sa-l critic pe flo care face destul de mult pentru acest fan club, doar imi exprim opinia). Dupa mine Germania nu a aratat nici o firca si nici un respect care sa elimine spectacolul; ceea ce a eliminat spectacolul a fost ca Portugalia, pana la golul lui Gomez, la fiecare atac al Germaniei a jucat cu 10 fundasi (adica 11 oameni in propriul sfert de teren). Au fost penibil de defensivi, la fel ca Chelsea in finala UCL doar ca de data asta norocul nu a mai fost de partea celor care nu au meritat. Sper sa castigam europeanul asta. Si sper ca la meciul cu Olanda si in fazele eliminatorii de dupa grupe sa se gaseasca mai mult de 2 oameni din bucuresti (eu si Radu) care sa fie dispusi sa iasa… Citeste mai mult

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x