Mijlocașul lui Real Madrid crede că selecționata lui Löw trebuie să arate de ce este considerată printre favoritele de la Euro

Mesut Özil a fost desemnat cel mai bun jucător german al anului 2011, dar a susținut întotdeauna că singurul premiu de care are nevoie este titlul european, în urma finalei de pe Olympic Stadium din Ucraina, ultimul act ce se va desfășura pe 1 iulie.

Germania, care va da piept miercuri la Bremen cu Franța, este considerată, alături de Spania, Anglia și Olanda, favorită la câștigarea trofeului, dar internaționalul în vârstă de 23 de ani a spus că potențialul Panzerelor trebuie transformat în victorii: “Avem puterea să învingem pe oricine și avem tot ce ne trebuie să câștigăm Euro 2012. De-abia aștept meciul. Franța reprezintă una dintre cele mai bune echipe din lume și una dintre favoritele la titlu. Este o mare provocare pentru noi”, a recunoscut Mesut.

Franța a fost aruncată în Grupa D, alături de Suedia, Anglia și Ucraina, în timp ce Germania a nimerit în Grupa B, una din care mai fac parte Olanda, Danemarca și Portugalia. Özil va da piept cu starurile portughezilor, Cristiano Ronaldo, Fabio Coentrao și Pepe, jucători alături de care se antrenează zilnic la Real Madrid și știe că dorința acestora este să se întoarcă cu o medalie de aur: “Ei știu cât de puternică este echipa Germaniei. Băieții spun că vor să se impună, dar le-am explicat deja că Germania vrea să câștige fără înfrângere grupa, dar și să devină campioană europeană”, a adăugat fostul jucător al lui Werder Bremen.

Özil a plecat de pe Weserstadion în august 2010 și, după 18 luni petrecute la Madrid, a ajuns unul dintre cei mai buni mijlocași ofensivi din lume, fiind ajutat și de Jose Mourinho: “Sunt fericit că pot evolua la cel mai mare club din lume. M-am maturizat foarte mult la Madrid. Lucrurile mi-au fost ușurate, pentru că Jose Mourinho vorbește mult cu mine și suportul pe care mi-l oferă este important. Primesc multă încredere de la faptul că sunt unul dintre cei mai importanți jucători ai echipei”, a încheiat Mesut Özil.

sursa: tv.eurosport.ro

0 0 vote
Article Rating
29 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
neamtmischu
neamtmischu
4 March 2012 11:05

cum zici tu,eu mi-am zis parerea ca un prim 11 cum il vad eu mai bun care ne asigura finala,podolski e cel mai bun in atac stanga acolo in fata unde isi face el cel mai bine treaba

gery76
3 March 2012 19:38

@bay.mischu:
-Cu siguranta Frings si Butt nu vor face parte din lot pentru ca ei o termina cu fotbalul,iar prezenta lui Westermann este si ea improbabila,Klose in proportie de 90%va fi titular si nu Gomez,iar Podolski daca va titular va fi folosit ca mijlocas stanga!

Yo Bayern fans
Yo Bayern fans
3 March 2012 12:56

Sunt deacord asta am spuso si eu de multe ori…Nu sunt deloc deacord ca Ozil a fost ales cel mai bun jucator German in 2011…

neamtmischu
neamtmischu
3 March 2012 12:54

apropo dupa parerea mea schweinsteiger face echipa el este sufletul echipei,si cel mai bun jucator german alaturi de lahm

neamtmischu
neamtmischu
3 March 2012 12:52

neuer

lahm badstuber mertesacker westermann

ozil schweinsteiger muller kross

gomez podolski

rezerve:klose,frings,gotze,butt

asa as merge eu,si doar pe contraatac

SG
SG
2 March 2012 13:33


Și eu cred că ar trebui să se renunțe la Cacau. Nu e loc de un al treilea atacant central veritabil, pe lângă Klose și Gomez. Sunt prea valoroși ceilalți jucători de câmp, pentru a renunța la unul dintre ei în favoarea lui Cacau.

Decât un cuplu format din Mertesacker și Badstuber, aș prefera unul format din Boateng și Badstuber. Cei doi sunt complementari, iar faptul că joacă împreună la echipa de club este un atu în plus. Totuși, având în vedere faptul că Schmelzer nu e printre favoriții lui Low, iar Aogo nu are valoarea necesară pentru a se impune ca titular, probabil Lahm va fi titularul postului de fundaș stânga, iar Boateng va juca în banda dreapta, așa cum a făcut-o de cele mai multe ori în tricoul naționalei. Dacă Mertesacker nu va reveni la forma optimă de joc până în luna iunie, cred că sunt șanse mari să vedem la Euro 2012 o apărare a Germaniei formată din Boateng, Hummels, Badstuber și Lahm.

SG
SG
2 March 2012 13:25

@SG: Și eu cred că ar trebui să se renunțe la Cacau. Nu e loc de un al treilea atacant central veritabil, pe lângă Klose și Gomez. Sunt prea valoroși ceilalți jucători de câmp, pentru a renunța la unul dintre ei în favoarea lui Cacau.
@DevilMayCry: Decât un cuplu format din Mertesacker și Badstuber, aș prefera unul format din Boateng și Badstuber. Cei doi sunt complementari, iar faptul că joacă împreună la echipa de club este un atu în plus. Totuși, având în vedere faptul că Schmelzer nu e printre favoriții lui Low, iar Aogo nu are valoarea necesară pentru a se impune ca titular, probabil Lahm va fi titularul postului de fundaș stânga, iar Boateng va juca în banda dreapta, așa cum a făcut-o de cele mai multe ori în tricoul naționalei. Dacă Mertesacker nu va reveni la forma optimă de joc până în luna iunie, cred că sunt șanse mari să vedem la Euro 2012 o apărare a Germaniei formată din Boateng, Hummels, Badstuber și Lahm.

SG
SG
2 March 2012 13:10

@NEXTevolution: Eu mă refeream la duelurile unu la unu contra unor jucători agili care au mingea la picior și se află în poziții periculoase, cu spațiu de manevră. În poziții statice, precum duelurile aeriene, care nu amenință direct poarta adversă, Badstuber nu are probleme, însă dacă echipa e surprinsă pe contraatac, atunci va ieși la iveală lipsa lui de viteză. Eu nu am nimic cu Badstuber. Ba chiar e un jucător care îmi place, însă asta nu înseamnă că e perfect. Lentoarea este defectul său major. În rest, e un fundaș central ireproșabil, cu multe calități. Iar faptul că Hummels a greșit la o fază în meciul cu Hertha nu acoperă toate celelalte intervenții utile, de-a lungul acestui sezon.

NEXTevolution
2 March 2012 10:51

Nu stiu ce aveti cu Badstuber.Mie mi se pare un fundas foarte bun si cred ca el e stalpul apararii defapt.Anul trecut daca nu ma insel a avut cel mai mare procentaj de dueluri unu la unu castigate din Bundesliga. Tinand cont ca Hummels a cam gafat si la club (meciul cu Hertha) si la nationala, Howedes a cam gresit si el la Schalke ,sa zicem ca ar avea o scuza ca a jucat pe flancul drept,iar Mertesacker e accidentat si trebuie sa vedem cum joaca dupa ce revine, cred ca Badstuber-Boateng va fi cuplul de fundasi centrali si cred ca e foarte bun.Totusi sa vedem ce va fi.

@SG Sa se renunte la Cacau.Cred ca si Muller daca joaca pe pozitia aia joaca mai bine decat el.

DevilMayCry
Admin
2 March 2012 9:09

@SG: Pe mine nu m-ar mira ca la Euro cuplul de fundasi centrali sa fie Badstuber – Boateng. Ei 2 vor juca pana la vara impreuna asa la Bayern si se vor cunoaste din ce in ce mai mult. Mertesacker e accidentat iar Hummels (cum am mai spus) inafara de Bundesliga, joaca mizerabil, atat la nationala cat si in cupele europene.

SG
SG
1 March 2012 23:40

@DevilMayCry Știu că a făcut meciuri proaste până acum la națională, dar asta nu înseamnă că lucrurile nu se pot schimba. Abia a împlinit 23 de ani și are doar 12 selecții la națională, așa că eu zic să mai așteptăm. Faptul că a confirmat în Bundesliga, care nu e un campionat oarecare, demonstrează faptul că nu duce lipsă de valoare. Nu sunt un contestatar al lui Badstuber, ba chiar i-am luat apărarea atunci când a fost apostrofat de unii amici și am susținut că e un jucător de certă valoare, cu un potențial remarcabil, însă repet, nu este complementar cu Mertesacker. Niciunul dintre cei doi nu excelează la capitolul viteză, indiferent că e vorba de cea de reacție sau cea de deplasare. Iar când Germania va întâlni un adversar care practică un joc foarte vertical, în viteză și care are în componență jucători de atac agili și rapizi, aceste probleme vor ieși la iveală, pentru că cei doi fundași centrali vor fi expuși la dueluri unu contra unu cu adversarii, în condițiile date. De aceea, consider că titularizarea lui… Citeste mai mult

DevilMayCry
Admin
1 March 2012 22:36

@SG: Hummels a facut mai mereu meciuri extrem de proaste la nationala. EL e un super fundas da’ doar in Bundesliga, in restul competitiilor e praf. Singurul fundas central sigur de prezenta in primul 11 al Germaniei e Badstuber, asta au spus-o atat Low cat si presa din Germania.

SG
SG
1 March 2012 22:28

@gery76 Nu cred că pe Boateng sau Aogo îi poți băga în aceeași oală cu Cacau, din moment ce le curge sânge de nemți prin vene și s-au născut în această țară. De asemenea, nu cred că Boateng este convocat DOAR pentru a crea imaginea de națională multiculturală, ci deoarece e un fotbalist de valoare. Sunt convins că dacă era neamț 100% și ar fi avut aceleași calități/evoluții, l-am fi regăsit în lotul Germaniei. Nu cred că locul său în echipa nemților este condiționat de faptul că e un jucător de culoare. Jansen are carențe foarte mari pe faza defensivă. De fapt, el nici nu este un fundaș stânga, la origine. În perioada junioratului, a fost un mijlocaș de bandă excelent, iar la Hamburg a jucat foarte rar ca fundaș, doar atunci când Aogo a fost indisponibil. Cred că ești puțin subiectiv aici. Nu-l vrei pe Boateng în dreapta, pentru că dă un randament superior în centru, însă îl vrei pe Jansen fundaș, deși el e mai bun ca mijlocaș. În privința lui Mertesacker, îți dau dreptate, e stâlpul apărării… Citeste mai mult

NEXTevolution
1 March 2012 20:29

Ca fundas stanga inafara de Lahm mi-e unul imi place si Fuchs ( pacat ca e austriac:( ) si mai e Jansen care a mai fost convocat si despre care eu am o parere foarte buna.Nu prea am fost atent ce face pe faza defensiva, dar pe faza ofensiva mi se pare foarte foarte bun.Intradevar Germania are totusi o mica problema cu fundasii laterali.Pe celelalte posturi oricand se gasesc 3-4 jucatori alaturi de cei convocati care sa-i inlocuiasca, dar daca de accidenteza Lahm si Schmelzer e suspendat sa zicem nu prea ai cu cine sa-i inlocuiesti.O problema si mai mare decat cea pe flancul stang e cea pe cel drept, unde Boateng joaca binisor, dar da randament mai bun in centru. Chiar is curios cu cine va juca Low ca fundas dreapta la nationala. Cacau, desi a dat gol aseara, nu mi se pare un atacant de nationala Germaniei. Sincer nu imi place deloc ce joaca.L-am vazut si la echipa de club si la nationala si mi se pare un atacant mediocru si cred ca alaturi de Gomez si Klose… Citeste mai mult

gery76
1 March 2012 16:52

-Asa cum spuneam ieri ,din pacate am fost confirmat aseara de nationala Germaniei ,care in aparare a fost catastrofala in frunte cu Boateng,Badstuber si compania.
-In ciuda prestatiilor nu tocmai reusite de la echipele de club fie Werder,fie Arsenal,Mertesacker ramane din punctul meu de vedere,punctul fix al apararii germane,Experienta si eleganta sa in joc fiind decisive in fata tineretii lui Hummels,Badstuber si Boateng!

gery76
1 March 2012 16:46

@SG:
Revenind la fundas stanga,fiindca argumentatia ta a fost una solida ,ma vad obligat sa-mi spun si eu punctul meu de vedere.
-Schmelzer este detasat fundasul stanga numarul 1 din Germania,dar aici cred ca este vorba de o anumita antipatie a lui Low fata de el,caci si sezonul trecut desi evolutiile sale erau excelente la lot era mereu ocolit.
-Cealalta solutie care mie mi se pare viabila este cea a folosirii ca fundas stanga a lui Marcel Jansen,chiar daca el la baza este mijlocas ,a dat randament bun ca fundas stanga +ca ofensiv este net superior tuturor contracandidatilor pe acest post,singura problema insa destul de delicata este frecventa foarte mare a accidentarilor.
-Ca sa fiu putin sarcastic ,cel mai bun fundas stanga german este austriacul Fuchs ,mie unul placandu-mi foarte mult inca de cand juca spectaculos sub comanda lui Tuchel la Mainz!

gery76
1 March 2012 16:35

@SG: -In primul rand despre Aogo stiam ca are mama nemtoaica,iar in privinta lui Cacau opinia mea este de mult intiparita,in ciuda golului inscris aseara,n-are ce cauta in lotul de 22 al Germaniei. -Ideea de multiculturalism ca si lupta asta fara nici o logica impotriva rasismului si cand el exista si cand el nu exista,nu face altceva decat sa intarate si mai mult acea parte a publicului,care indiferent de lozinci globaliste mai mult sau mai putin sincere,au acel filon nationalist in cuget si in simtiri ,ca sa folosesc o veche vorba romaneasca. -Eu unul sincer, foarte greu m-am obisnuit cu actuala componenta a nationalei germane, deschizand ochii in fotbal cu Schumacher,Briegel,Karl-Heinz si Bernd Forster,Manfred Kaltz,Hrubesch si Voller,Matthaus si Brehme,Klinsmann si Litbarski,iar acum la imnuri sa vad pe Aogo,Boateng,Khedira si Cacau! -De pilda foarte multi necunoscatori,ziceau de Klose si Podolski ca vin din Polonia etc,dar toate acele zone Gliwice,Opole,Gdansk au fost tinuturi germane Gleiwitz,Oppoln sau Danzig,cu traditie istorica prusaca. -Chiar daca joaca la Bayern ,nici Boateng nu a facut vreun meci mare la nationala,ba la debut era sa ne-o coaca in… Citeste mai mult

SG
SG
1 March 2012 14:26

* (completare)
Dacă a jucat în această țară ani buni, asta nu înseamnă că trebuie să evolueze pentru echipa națională a acestei țări. Aș fi înțeles, dacă nu exista niciun atacant mai valoros decât el în Germania (ar fi fost/este o utopie), dar nu s-a pus/se pune problema.

SG
SG
1 March 2012 14:22

@gery76 Să nu crezi că îl consider pe Aogo o super valoare și dacă ai fi spus că nu-l vrei în lot din cauza valorii, aș fi respectat asta și nu aș fi obiectat, deși consider că Germania nu are în momentul de față doi fundași stânga veritabili mai valoroși decât Aogo. Ceea ce m-a determinat să scriu acel comentariu e faptul că ai susținut că Aogo ar fi convocat ”doar de dragul de a spune ca ești o națională multiculturală”. Argumentul tău nu mi s-a părut potrivit, motiv pentru care am simțit că s-ar cuveni să accentuez faptul că Aogo este într-adevăr neamț, spre deosebire de Cacau. Aogo are o situație similară cu Boateng (tată ghanez, mamă nemțoaică, născut în Germania), Khedira (tată tunisian, mamă nemțoaică, născut în Germania) sau Gomez (tată spaniol, mamă nemțoaică, născut în Germania). Klose s-a născut în Polonia din tată cu origini germane și mamă poloneză, dar s-a mutat în Germania la vârsta de șase ani. Podolski s-a născut și el în Polonia din părinți cu influențe germane, dar s-a mutat în Germania la… Citeste mai mult

Andrei89
Andrei89
1 March 2012 13:59

off topic: vizionati meciul Anglia-Olanda. Joc foarte bun facut de Robben.

SG
SG
1 March 2012 13:30

@gery76 De acord cu faptul că unii jucători nu ar merita să fie convocați la echipa națională, iar aici mă refer la Wiese, Rolfes și Cacau. Sunt cel puțin patru portari nemți peste Wiese ca valoare, în momentul de față: Neuer, Ter Stegen, Zieler și Leno. Pe Adler nu l-am menționat, pentru că e accidentat, însă și el este un portar mai valoros decât Wiese. În condițiile astea, nu înțeleg ce caută Wiese la națională. Rolfes este un mijlocaș defensiv/central. Schweinsteiger, Khedira, Kroos, Sven Bender, Lars Bender, Rudy și Schmiedebach sunt toți peste Rolfes, în momentul de față, așa că nu înțeleg de ce nu se renunță la acest jucător. În privința lui Cacau, sunt de acord cu tine că este convocat mai mult pentru imagine, având în vedere că nu are nici un fel de origini germane și nici nu e născut în această țară. Sunt destui atacanți peste el ca valoare, care nu sunt convocați, precum Kuranyi (care n-a mai fost convocat, după un conflict cu Low) sau Kiessling. Însă nu se poate spune același lucru despre Aogo,… Citeste mai mult

Yo Bayern fans
Yo Bayern fans
1 March 2012 11:59

Wiese nu merita sa fie convocat la nationala nici ca rezerva sunt portari tineri mai talentati ca el gen Leno,Ter Stegen portari care vor ajunge nume mari…Pe Aogo nici sa nul vad dupa pareria mea e cel mai slab jucator convocat la nationala.

fcdm3
fcdm3
1 March 2012 10:35

– Portarul lui Hamburg, JAROSLAV DROBNY (32 ani), se va transfera la Bayern din vara! Acesta va fi rezerva lui Neuer, avand in vedere ca Butt (37 ani) se retrage. La Hamburg, in locul lui Drobny, va veni Adler (Leverkusen).
– Jucatorii nemti de la Bayern au jucat slab spre foarte slab in meciul pierdut de Germania cu Franta, 1-2. BILD le-a acordat urmatoarele note: Boateng 6(!), Badstuber 5, Kroos 4, Muller 4, Gomez 5! Ribery a jucat destul de bine (nota 3 in BILD) iar Robben a fost imperial in meciul Anglia – Olanda 2-3, inscriind doua goluri, unul dupa o cursa de la mijlocul terenului iar celalalt in min. 92 cu un super-sut!

Catalin
1 March 2012 10:21

eu zic ca Ozil e foarte bune,poate cel mai bun din nationala. Ar fi perfect pentru Bayern caci nu avem un numar 10 atit de bun ca el.

gery76
1 March 2012 4:23

N-o sa inteleg niciodata de ce Low continua sa foloseasca niste epave,gen Aogo sau Wiese,sa-l folosesti pe Aogo doar de dragul de a spune ca esti o nationala multiculturala,sa-l folosesti pe Boateng fundas dreapta ,cand si la Bayern evolutia sa optima este pe postul de fundas central,eswte peste capacitatea mea de a intelege,chiar daca se va spune ca este un meci de verificare.
-Clar aceasta echipa va avea cel putin 4-5 modificari la Euro2012,Neuer in poarta,Lahm fundas dreapta,Schweinsteiger mijlocas central,Muller mijlocas dreapta si Podolski sau Gotze mijlocasi stanga,iar din schema din meciul cu Franta vor iesi,Wiese,Aogo[Boateng],Khedira[Kroos],Hummels,Schurrle!

Yo Bayern fans
Yo Bayern fans
29 February 2012 21:24

Nu sint deacord cu voi e un jucator mare dar nu joaca mai bune ca cei 2…

fcdm3
fcdm3