Dupa ce DevilMayCry a venit cu vestea excelenta de astazi despre achizitionarea lui Jerome Boateng, vin si eu cu o stire pozitiva, victoria bavarezilor din deplasarea de la Jena, 2-0, in fata a aproximativ 12 000 de suporteri. Bayern are procentajul victoriilor de 100% in aceasta vara in meciurile amicale, dupa ce a invins o echipa din Trentino si reprezentativa statului Qatar. Desi Bayern a dominat meciul si a avut o posesie a balonului foarte buna, nu a reusit sa inscrie decat in a 2-a repriza, ambele goluri venind de la doua rezerve care au intrat dupa pauza.

David Alaba in minutul 54 si noul venit Nils Petersen in minutul 70 au inscris cele doua goluri pentru Bayern. De remarcat faptul ca Petersen, care a debutat in fotbalul profesionist exact la Carl Zeiss in 2007,  a inscris in fiecare dintre cele trei meciuri de pregatire de pana acum.

A fost destul de greu pentru cineva care nu se afla la meci sa urmareasca partida, intrucat nicio televiziune nu a transmis live, insa din ce am putut auzi la radio iar ulterior am citit pe site-uri, Bayern a atacat cam toata prima repriza, avand unele ocazii inclusiv o bara a lui Robben. In a doua parte a jocului, Manuel Neuer a fost aproape sa inscrie, dupa o degajare lunga, insa rezerva de portar a celor de la Jena a reusit sa salveze in extremis.

Carl Zeiss Jena: Berbig (Siefkes 59) – Schulz, Landeka, Schmidt, Stiefkes – Hähnge (Grüneberg 67), Maul, Simak (Pichinot 82), Ronneburg (Voigt 46) – Doro (Ullmann 64), Miatke (Fries 72)
Bayern Munich: Neuer – Rafinha, Van Buyten, Badstuber, Lahm (Contento 67) – Schweinsteiger (Pranjic 67), Luiz Gustavo (Tymoshchuk 67) – Robben (Alaba 46), Müller (Kroos 46), Ribéry (Olic 72) – Gomez (Petersen 46)
Referee: Peter Gagelmann (Bremen)
Spectatori: 12,641 (capacity)
Marcatori: 0-1 Alaba (54), 0-2 Petersen (70)

Urmatorul meci al bavarezilor va avea loc pe 19 iulie, semifinala din cadrul Ligatotal! Cup din Mainz, impotriva celor de la Hamburg.