Site icon FC Bayern Romania

FC Bayern 5-1 Leverkusen

Mandatul interimarului Andries Jonker a inceput promitator. Bayern Munchen a umilit-o pe Bayer Leverkusen cu 5-1 pe Allianz Arena.

Prima repriza a fost una de senzatie pentru bavarezi. Aceastia conduceau cu 4-0 la pauza. Scorul a fost deschis de Rolfes in minutul 7. Jucatorul lui Leverkusen a inscris in propria poarta dupa devierea lui Schweinsteiger. Pana la pauza, Bayern a mai inscris de 3 ori prin golgheterul Mario Gomez. A fost al 4-lea hat-trick al neamtului, care e golgheter in Bundesliga cu 22 de goluri.

In repriza a doua jocul a fost mai mult pe contre. Oaspetii au reusit sa reduca din diferenta in minutul 62 prin Derdiyok. Scorul final, 5-1, a fost stabilit de Ribery in minutul 75.

Dupa aceasta victorie, Bayern a urcat pe locul 3 in clasament si are un punct peste ocupanta pozitiei a 4-a, Hannover 96.