Borussia Monchengladbach – FC Bayern 2-1

Bayern Munchen a suferit prima înfrângere, în acest sezon, cu Jupp Heynckes pe bancă, după ce a pierdut cu 1-2 în fața Borussiei Monchengladbach.

După ce Thorgan Hazard a marcat, în minutul 39, dintr-un penalty pe care tot el l-a obținut, Robert Lewandowski a avut șansa egalării, dar, acesta a trimis cu călcâiul în bară din apropiere.

Până la pauză, Matthias Ginter a făcut 2-0, după ce a trimis în poarta goală, în minutul 43, centrarea lui Lars Stindl.

În partea secundă, Arturo Vidal a redus din diferență, cu un șut de la mare distanță, în minutul 74, dar, până la urmă, reușita sa s-a dovedit a fi doar una de onoare.

Bayern rămâne lider și după această înfrângere, cu un avans de trei puncte în fața lui Leipzig. Gladbach, în schimb, a revenit pe patru, la egalitate cu Schalke (locul 3) și cu un punct peste Dortmund (locul 5).

Trebuie spus că Borussia Monchengladbach este singura echipă germană care are palmares pozitiv în duelurile cu Bayern Munchen, începând cu anul 2015. Trei victorii pentru Gladbach, două egaluri și doi victorii pentru munchenezi s-au înregistrat în duelurile dintre cele două.

sursa: digisport.ro

Poti lasa un comentariu, sau urmari comentariile.

Lasa un comentariu

3 Comentarii la "Borussia Monchengladbach – FC Bayern 2-1"

Ribery7
Autor
Ne trebuie jucatori creativi, de clasa modiala, atacanti de top. Degeaba ne aduc cei din conducere 5 fundasi si mijlocasi centrali pe sezon: ei nu-ti castiga meciuri. Personal, nu pot sa fac diferenta intre Rudy si Tolisso din punctul de vedere al jocului, iar francezul a costat cu 42mil euro mai mult. sunt de parere ca intr-un prim 11 50% din buget trebuie investit in cei 2 jucatori ofensivi din flancuri, 15% in mijlocasul din spatele varfului, 10% in atacant iar 25% in restul echipei, pentru ca ei nu trebuie decat sa recupereze mingea si sa o paseze atantilor. Asa incat, daca ai un prim 11 in valoare de 400mil euro, echipa ar trebui sa arate cama sa: -100 – 40 – 100- ———-60 ——-15 – 15 15 – 15 – 15 -15 ———-10 Ori la Bayern de sezoane bune majoritatea bugetului se duce acolo unde numai 25% ar trebui investit: in jucatorii cu responsabilitati defensive, jucatori importanti dar cu roluri secundare precum Vidal, Martinez, Renato, Tolisso. Daca imi spuneti ca Vidal, Tolisso si Martinez sunt mai buni la recuperat… Citeste mai mult
Ribery7
Autor

Neuer, Alaba, Alcantara, James, Robben, Ribery: 6 jucatori din primul 11 sunt accidentati, +Bernat si Muller.

In acest moment echipa ideala arata cam asa:
———Coman–Lewandowski
———–Vidal–Rudy–Tolisso
—————–Martinez
Rafinha-Hummels-Boateng-Kimmich
——————Ulreich
Dintre ei, poate doar Coman (jucator foarte slab) are viteza si dribling, in timp ce Lewandowski depinde de creativitatea altora.
In Bundesliga ne descurcam, dar PSG s-ar putea sa ne mai dea 3-4.
Sper sa terminam pe 2 in grupa si sa prindem adversar puternic in optimi iar in felul asta ori vedem 2 meciuri bune, ori ne scurtam sezonul cu fruntea sus, decat sa ne scoata Moscova, Sporting sau Basel.

Andrei_Fcbm
Membru

Exact asta am spus și eu. Mai bine ne scoate Barcelona, decât Besiktas. 😀 Eu oricum, rămân la părerea mea, nu trebuia pus Heynckes, nu pentru șase luni. Indirect conducerea ne-a spus că e un sezon ratat, punând un antrenor care a stat pe bară patru ani, și repet, căruia i-au dat șase luni contract. De accepta un proiect pe doi ani, era ok. Dar așa pierzi sezonul asta, în vara il aduci pe Tuchel și te trezești că nu merge și ai mai ratat un sezon. Eu l-aș fi pus acum pe Tuchel, să văd ce poate până la vară. Oricum îi inteleg cat de cat și pe jucători, an de an iei titlul, deja e o obișnuință dar nu ii înțeleg în Liga Campionilor. Câștigi la Celtic si Anderlecht in urma unui gol venit dintr-o centrare, își sparge Martinez arcada, da in disperare in ea. Când ajungea vreodată Bayern la centrări? Noi puneam mingea jos in careu, ii zăpăceam acolo.