FC Bayern – RB Leipzig 2-0

Bayern Munchen a învins pe teren propriu RB Leipzig, scor 2-0, în al doilea meci pe care cele două formații l-au jucat în această săptămână, după cel din “șaisprezecimile” Cupei Germaniei, când bavarezii s-au impus la penalty-uri.

Bavarezii au avut o misiune ușoară după ce Orban a văzut direct cartonașul roșu la un fault din postura de ultim apărător asupra lui Arjen Robben, în minutul 13.

Șase minute mai târziu, James Rodriguez a deschis scorul din pasa aceluiași Robben, iar Lewandowski a marcat al doilea gol al echipei lui Heynckes cu câteva minute înainte de pauză.

A fost al doilea meci disputat de Bayern și Leipzig în această săptămână, după cel din Cupă în care trupa lui Heynckes a avut nevoie de penalty-uri pentru a se califica în “optimi”. Primele 120 de minute s-au încheiat cu scorul de 1-1, în ciuda faptului că Leipzig a rămas în inferioritate în minutul 53, după eliminarea lui Keita.

În Bundesliga, bavarezii au depășit cu trei puncte Borussia Dortmund, care a suferit o înfrângere usturătoare în această rundă, 2-4 în fața celor de la Hanovra, și au trecut pe prima poziție în clasament. Bayern și Dortmund vor disputa meciul direct etapa viitoare, pe Signal Iduna Park.

sursa: gsp.ro

Poti lasa un comentariu, sau urmari comentariile.