29 March 2024

FC Bayern – Manchester City 1-0

Bayern a invins cu 1-0 pe campioana Angliei gratie unui gol marcat de Jerome Boateng in minutul 90

Thomas Muller l-a driblat pe Hart în primele secunde, dar a trimis în plasa laterală. Câteva minute mai târziu tot el l-a pus la grea încercare pe Hart cu o lovitură de cap sub transversală.

După prima jumătate de oră, Lewandowski a fost şi el la o palmă de gol după ce l-a driblat pe portarul englez, dar și polonezul a nimerit doar plasa laterală.

Și în repriza a doua Hart şi-a mai salvat colegii în mai multe rânduri, însă nu a mai avut nimic de făcut la execuția splendidă a lui Jerome Boateng.

Fundașul nemților a tras cu exteriorul la colțul lung, de la limita careului și i-a adus lui Bayern prima victorie din grupa în care Roma s-a distrat cu ruşii de la CSKA Moscova, 5-1.

A fost primul gol marcat în UEFA Champions League de Boateng la meciul cu numărul 32 în cea mai importantă competiție intercluburi din fotbalul european.

sursa: digisport.ro