Arsenal – Bayern 0-2. Un pas si jumatate spre calificarea in sferturi!

In conditii vitrege, pe un teren pe care Pep Guardiola nu castigase niciodata in cele 3 vizite, Bayern a reusit sa-si asigure in mare parte locul printre cele mai bune 8 echipe ale actualului sezon al Champions League.

Dupa un inceput fulminant al gazdelor, Jerome Boateng a facut un fault in careul propriu dupa doar 8 minute de joc, iar Mesut Ozil, jucatorul care a obtinut lovitura de pedeapsa, a si executat-o. Manuel Neuer, cel mai bun portar din lume, a aparat executia, dand mare incredere echipei sale, care avea din acest minut sa conduca meciul pe toata durata lui.

In minutul 38, Toni Kroos ofera o pasa de geniu prin care il pune pe Arjen Robben in situatie clara de a marca. Olandezul este faultat dur de portarul advers, obtinand totodata cartonasul rosu pentru Szczesny si un penalti. David Alaba trimite neinspirat in bara  iar scorul ramane 0-0.

La revenirea de la vestiare, Pep Guardiola schimba in mare parte tactica: il inlocuieste pe Jerome Boateng, avertizat cu galben, cu Rafinha, il coboara pe Javi Martinez fundas central si il muta pe Philipp Lahm pe un post mai familiar lui in acest sezon, respectiv pasator, in fata apararii.

Urmeaza golurile lui Toni Kroos(54′) si Thomas Muller(88′), ambele din pasele capitanului, iar Bayern se indreapta cu multa hotarare spre sferturile de finala. Toni Kroos a mai lovit o data bara, iar Muller a fost faultat clar in careul advers, insa arbitrul, probabil intimidat de suporterii tunarilor, a hotarat sa nu acorde lovitura de la 11m.

FIFA LOGIC

Untitled

Formule de start

Arsenal: Szczesny – Sagna, Mertesacker, Koscielny, Gibbs, Wilshere, Ozil, Oxlade-Chamberlain, Cazorla, Flamini, Sanogo

Bayern: Neuer – Dante, Boateng, Alaba, Lahm, Thiago, Martinez, Kross, Robbern, Gotze, Mandzukic

Poti lasa un comentariu, sau urmari comentariile.

Lasa un comentariu

37 Comentarii la "Arsenal – Bayern 0-2. Un pas si jumatate spre calificarea in sferturi!"

LoanShark
Membru

Statisticile nu arata tot timpul ce s-a petrecut cu adevarat pe teren,statistica nu iti arata cine a jucat slab sau cine a jucat bine,statistica e un rezumat in linii mari,poti invata multe despre o anumita echipa dintr-o statistica dar nu tot,hazardul,blaturile si multe altele iti pot da peste cap tot ce ai invatat pe hartie,joc la pariuri constant de 14 ani si stiu ce vorbesc.
Defensiva ne face probleme,suntem cam sensibili in aparare,poate din cauza mijlocului care nu ajuta apararea…pe hartie daca te uiti am avut un meci usor dupa ce au ratat penalty-ul dar in realitate a fost altceva,Arsenal daca avea titularii de drept in teren si daca nu primeau rosu aveam probleme,ma bucur pentru Kroos care a marcat un gol cum numai pe vremea lui Heynckes se marca,splendid.

synp
Membru

@florins: poti sa spui, doar nu te astepta ca toata lumea sa fie de acord cu tine.

florins
Membru

O.K., am inteles! Cand obtii o asemena victorie, nu poti spune despre cineva ca a jucat slab. Mea culpa!

synp
Membru

@florins: Sunt de acord ca cifrele statistice nu spun totul, dar nu pot sa te las sa spui ca Thiago a dat foarte multe pase gresite, ceea ce e o informatia incorecta.
Daca spui ca nu esti multumit de verticalitatea paselor lui Thiago sau de faptul ca nu a fost mai decisiv atunci te inteleg. Cat priveste pasele decisive inteleg ca sunt mai valoroase decat orice alte pase dar nu poti nici sa te astepti de la un jucator sa-ti dea pase decisive la fiecare meci.
Nu cred ca meciul a fost “trantit” de Thiago doar ca a jucat bine, nu foarte bine cum a facut-o Kroos sau Lahm.
Nu cred ca te-a acuzat nimeni de rea intentie.

synp
Membru

@Ribery7: atunci inseamna ca anul asta isi creeaza acelasi numar de ocazii dar avand 70% posesie in comparatie cu 60% de anul trecut.
Referitor la meciul de anul trecut, chiar eram curios de statistica si m-am uitat pe site-ul uefa:
bayern a avut 45% posesie, iar suturi spre poarta sau total attempts cum zic ei au fost 16, in comparatie cu 26 de anul asta.
In final cred ca trebuia sa inscriem mai mult din ocaziile astea, daca dadeam vreo 4 goluri nu cred ca mai zicea nimeni nimic de pase in lateral si jucat la trecerea timpului.
Si in concluzie eu cred ca in meciul asta nu am fost suficient de eficienti in fata portii.

florins
Membru

iliecristian: Multumesc! Eu zic ca sa asteptam meciurile cu Real, Barcelona sau PSG, care vor fi mai relevante.

iliecristian
Membru

florins: Aici trebuie sa ne dam fiecare parerea, bineinteles intr-un mod civilizat si trebuie respectata opinia fiecaruia. Ai perfecta dreptate, trebuie sa ne exprimam parerea din punct de vedere obiectiv, comentariile tale chiar au fost pertinente, si eu prefer un jucator care da o pasa decisiva, decat unul care da 20 de pase in lateral sau fara relevanta in joc.

Membru

fcdm3: Nimeni nu spune ca Bayern conform statisticilor nu a fost net superioara lui Arsenal, dar eu ca si multi altii mi-am exprimat parerea cu privire la jocul din a 2-a repriza cel putin, pe alocuri f. plictisitor cu f. multe pase laterale sau inapoi. Pe mine unul nu ma incanta ca Bayern paseaza de 10 ori mai mult ca adversarul daca nu marcheaza. Cu Arsenal a fost un caz fericit, dar putem intalni o formatie mai pragmatica care ne lasa sa pasam cat vrem, iar ei pe contraatac ne dau goluri. Atunci ce preferi statistica sa fie de partea ta, sau rezultatul? Bayern la cum a jucat in repriza a 2-a dadea impresia ca joaca la trecerea timpului si ca nu vrea sa marcheze, la felul cum pasau. Bayernul de acum seamana cu Barcelona, si foarte multi sa fim sinceri, nu erati prea incantati de jocul Barcelonei, chiar il criticati foarte des. Mie unul imi Bayern oricum, pentru ca este echipa mea de suflet si cat timp are si rezultate chiar nu mai conteaza cum joaca! Hai Bayern!

florins
Membru
fcdm3: Uite, tu imi dai cu cifrele lui Tiago in cap (daca e sa folosesc tonul tau, incercand sa fiu civilizat, cum spui), iar eu continui sa fiu subiectiv si sa spun ca nu mi-a placut jocul lui miercuri seara. Pentru mine, ca spectator (subiectiv, recunosc!), o pasa decisiva conteaza mai mult decat douazeci de pase laterale, care isi au si ele rostul lor, mai ales in conceptia lui Guardiola (si am scris ca acest joc confera mai multa siguranta in jumatatea noastra de teren). Kroos a avut astfel de pase in acest meci, la fel si Lahm. Tiago – nu, sau nu am vazut eu (si altii, deasemenea). Si, daca nu te incruntai prea devreme citind ce am postat eu inainte, ai fi remarcat mentiunea mea ca, in general, imi place Tiago Alcantara. Revenind, de ce insistam sa demonstram superioritatea zdrobitoare a echipei noastre intr-un meci in care am avut probleme serioase cand echipele erau in efective complete? Superioritatea pe care o invoca cifrele a fost construita in repriza a doua, cand am avut un om in plus. Asta… Citeste mai mult
fcdm3
Moderator
@florins: cum sa nu fie relevante cifrele statistice? Dimpotriva! Ele sunt singurele relevante in comparatie cu subiectivismul majoritatatii oamenilor. Adica nu poti sa spui despre un jucator ca nu prea paseaza exact când cifrele statistice iti demonstreaza contrariul! Inseamna ca tu ai o problema cu acel jucator! Cifrele statistice la fotbal spun aproape totul despre o echipa, un jucator. Si asta nu o spun numai eu, ci toti analistii si jurnalistii din sport. Pai atunci de ce se mai fac tot felul de statistici la meciuri? Pentru a DEMONSTRA ceva: ca o echipa a fost mai buna decat alta, ca un jucator a fost mai bun decat altul etc. Altfel fiecare ar spune orice. Bine, asta se intampla intr-o lume civilizata, unde argumentele conteaza si nu arunca fiecare cu cuvinte aiurea… Nu cum se intampla aici, unde vin unii si zic cat de prost a jucat echipa, desi Bayern a batut cu 2:0, facand in repriza a doua o demonstratie de forta (Arsenal nu a ajuns in careul nostru decat de vreo 2 ori!) iar cifrele statistice in ceea ce… Citeste mai mult
florins
Membru

synp: Aceste cifre statistice spun si nu spun totul! Senzatia mea, de cand il urmaresc pe Tiago, este ca are meciuri in care nu este foarte exact in serviciile sale pt coechipieri, iar meciul de miercuri nu este departe. Impresia asta o am in meciuri in care ii lipsesc pasele decisive sau greseste pase care ii sunt la indemana, or miercuri a gresit cateva asemenea pase. Si, nu o cred si spun doar eu, cu Arsenal, Tiago a jucat destul de slab, sub nivelul colegilor sai de la mijloc. Nu il contest, chiar imi place sa avem un jucator atat de tehnic, dar uneori mi se pare indolent.
Cat despre statistici, revin, folosesc jurnalistilor mai mult, eu nu le consider infailibile!

synp
Membru

@florins: despre Thiago ai zis “gresind foarte multe pase” – sper ca nu te-ai referit la meciul de aseara. Aseara Thiago a avut 95% procent de pase reusite. Mai mult de atat nu poti sa ii ceri unui jucator in termeni de pase reusite.

florins
Membru
Cam tarziu (fiind pe drum astazi), vreau sa imi dau si eu cu parerea, pt ca meciul acesta ne da cateva indicii despre nivelul la care ne aflam. Nu il elogiez pe Guardiola, dar nici nu il critic. La cum a inceput meciul, se putea termina altfel, desi inclin sa cred ca Bayern avea resurse sa intoarca si un eventual 0-1. Cred ca Gotze trebuie pus in spatele varfului, pt ca, asa cum observa cineva mai inainte, este capabil de pase filtrante “la sol” si pe metru patrat, specialitate pe care Toni Kroos nu o stapaneste, el fiind foarte bun la alte capitole. Gotze nu il poate inlocui pe Ribery pt ca nu are forta si increderea acestuia, care isi domina adversarii si din punct de vedere fizic. Dar, cred ca Gotze trebuie jucat meci de meci, fiindca isi va arata geniul tot mai des! Alcantara: baiatul acesta este foarte talentat, dar are meciuri pe care le tranteste stupid, gresind foarte multe pase. Inca inclin sa cred ca cei de la Barcelona nu s-au despartit de el degeaba, probabil au… Citeste mai mult
Membru

Lahm fiind un jucator foarte inteligent cum a spus si Guardiola poate juca oriunde, dar pe mi se pare mult mai util ca fundas dreapta, se simte perfect cu Robben exact cum se completeaza si Alaba cu Ribery. Si Rafinha are calitate dar este mult sub Lahm.

Membru

Ribery pe stanga, Robben pe dreapta, Kross si Gotze la mijloc in spatele varfului, iar Schweini sau Martinez la inchidere, bineinteles cu Lahm fundas dreapta, Bayern este invincibila. Hai Bayern!

synp
Membru

@Ribery7: Nu cred ca numarul de pase e informatia relevanta. Cred ca timpul e. In sensul ca in acelasi interval de timp Bayern de anul acesta isi creeaza acelasi numar de ocazii ca si cel de anul trecut. Diferenta e ca acum tinem mai mult de minge sau in alte cuvinte ocaziile care se creau cu 50% posesie anul trecut acum se creeaza cu 70% posesie.

synp
Membru

@Ribery7: nu stiu daca sutul de la distanta poate fi numit definitoriu pentru stilul de anul trecut. au dat probabil mai multe goluri in modul asta dar nu cred ca este o diferenta semnificativa.
in meciul de ieri au fost chiar multe suturi de la marginea careului. uita-te doar la primele 15-20 de min din repriza a doua: la 2-3 minute incheiau o actiune cu sut de la marginea careului.
Exact cum spui tu, sa fim rabdatori, eu sunt. Am dat un raspuns pentru cei care nu sunt (nu acest raspuns, raspunsul anterior).
Ribery a lipsit, dar nu stiu daca are rost sa cautam scuze in absenta asta. Cu siguranta a cantarit absenta lui.
Astept si eu sa vad o echipa cu Schweinsteiger la mijloc, Lahm pe dreapta si Ribery pe stanga.

synp
Membru

@adrian: explica-mi si mie care e problema cu “‘tiki-taka’ asta obosita”.
daca e obosita imi zici si mie te rog cum se face ca in sezonul asta de bundesliga bayern are mai multe suturi spre poarta decat anul trecut?

gluck
Membru
Eu am vazut cam asa prima mansa cu Arsenal. Englezii ne iau tare,se dau lupte la mijloc,leaga Arsenal bine pana la ratarea penaltyului scos de Ozil,apoi usor usor Bayern isi ia posesia,dar Arsenal se inchide bine si mai are cateva riposte. Pasa lui Kroos[magistrala] viteza lui Robben[fenomenala] si iese un penalty cu rosu.Cand am vazut ca Arsenal ia rosu mi-am dat seama ca Bayern o sa castige indiferent daca penaltyul era sau nu transformat.Englezii il fluiera pe Robben pentru ca acesta are tendinta sa exagereze uneori faulturile,cu toate ca acela chiar a fost unul tare[daca era in locul lui Muller acolo in careu mai scotea un penalty],Muller sa ridicat repede,probabil a gandit asa[suntem Bayern,am primit un penalty si adversarii au si un om in minus],trebuie sa marcam din actiune si sa mergem cu demnitate acasa.Nu mai trece mult si apoi tot el marcheaza.Ce TOR a dat si Kroos,am vazut aici niste comentarii sa i se dea drumul sa plece,eu ias mari salariul pentru ca daca e motivat E FENOMEN. Alcantara a facut o treaba buna si el aseara,cu siguranta se… Citeste mai mult
adrian
Membru

Echipa a jucat slab aseara. Guardiola a pregatit extrem de prost meciul asta, ‘noroc’ cu eliminarea lui Szczesny, ca altfel nu stiu ce iesea.
Thiago a jucat prost, si nu inteleg, daca tot l-a bagat in teren, de ce l-a pus in spatele lui Martinez. Pe flancuri a fost un dezastru total, Robben n-a avut cu cine sa dubleze pe dreapta, mai ales dupa intrarea lui Rafinha ( care a jucat mediocru ca de obicei). Pe stanga Gotze a fost inexistent, deci aici si jocul slab al lui Alaba. In loc sa se avanseze rapid cu mingea, tot timpul se opreau si dadeau pase laterale, abia pe final cativa ( Kross, Muller, Lahm, Robben) au inceput sa joace cum stiu ei si nu cum i-a instruit Pep si atunci au venit si golurile. Cu ‘tiki-taka’ asta obosita n-o sa mearga mai tarziu cu echipe mai puternice. Kross a jucat foarte bine aseara, dar cred ca inca Pep nu-l joaca cum trebuie. Neuer a fost magistral aseara 🙂

synp
Membru
@GnXxUbik: recunosc ca a fost unpic anost meciul pe alocuri in repriza a doua, dar asta in primul rand pentru ca arsenal s-a aparat cu 10 oameni. Eu nu cred ca daca bayern ar ramane in 10 ar parca autobaza cum a facut arsenal aseara. Si apoi faci un salt incredibil, total neintemeiat, si spui ca “Guardioala e oribil si le comite tactic tot mai des”. Am vazut aproape toate meciurile lui Bayern din sezonul asta, de la bayern-brescia pana la arsenal-bayern. Pana acum Guardiola a dat dovada ca e un tactician bun, in aproape toate meciurile schimbarile pe care le-a facut au avut un impact pozitiv, si face schimbari aproape meci de meci. Da le mai comite cateodata, e inevitabil, toti antrenorii cred ca au comis greseli pe alocuri dar Guardiola le comite foarte rar. Inca spre exemplu nu a pierdut un meci oficial la o diferenta de 3 goluri sau mai mare. Apoi cat despre stilul echipei: majoritatea meciurilor sunt chiar placute, mai sunt unele plictisitoare din cand in cand (dar in cazul asta e de apreciat ca… Citeste mai mult
AlexFCBM
Membru

@GnXxUbik: scuza-ma dar tu de unde ai venit aici ? Echipa a jucat foarte bine,Guardiola a pregatit foarte bine meciul,atata timpa cat ai posesia adeversarii nu isi pot creea ocazii.

Kroos a fost incredibil!!!E bine ca atunci cand joaca unii jucatori mai prost(Thiago,Gotze,Alaba aseara)compenseaza altii :). Mia San Mia!!!

LoanShark
Membru

Arsene Wenger a capitulat aseara..sper sa aduca fotbalisti la Arsenal sau sa plece,incet incet cred ca isi da seama ca nu mai merge asa,era chiar frustrat..cum incerca el sa ii explice lui Robben ca a simulat la penalty..oricum ramane antrenor bun dar a trecut si peste el vremurile.
Sper ca Arsenal sa nu marcheze nici in retur…2-0 si la tragere.

Membru

alexandrul: Cum sa nu merite Kross un salariu mai mare, cand el saracul daca nu ma insel are pe jumatatea lui Alcantara si in teren totusi stau altfel lucrurile. Eu raman la parerea ca Gotze nu da randament maxim folosit ca extrema, el cel mai bine joaca la mijloc in spatele varfului, este jucator genial care da pase decisive si are o tehnica foarte buna, din acest motiv cred ca aseara nu prea s-a vazut. In rest un rezultat foarte bun si sa fim optimisti ca o sa jucam mult mai bine odata cu revenirea lui Ribery. Bafta Bayern!

alexandrul
Membru

eu mereu am zis ca Toni Kroos este foarte valoros,multi dintre voi s-au grabit sa-l acuze ca d pase de 2 metri,ca paseaza doar inapoi,ca e lent ,ca e indolent,pai aseara datorita lui am castigat,pasa de exceptie pt Robben cand portarul advers a fost weliminat,gol senzational fara preluare,pe final bara aia frumoasa,vreau sa aud care dintre voi mai doreste sa plece Kroos?oare nu merita uin salariu la fel ca ceilalti?

Robert78
Membru

Un rezultat foate bun insa in a doua repriza am ratat foarte multe ocazi deci putea fi o victorie mai lejera HAI BAYERN MUNCHEN

fcdm3
Moderator

@GnXxUbik: daca tie ti se pare ca echipa a jucat urat, oribil, cu pase idioate, de ce te-ai mai uitat la meci? Pentru ca asta e jocul echipei, cu o posesie uriasa, astfel incat adversarul sa nu mai puna piciorul pe minge. Si doar n-o sa vii meci de meci sa-ti versi frustrarile aici. De ce nu te uiti tu mai bine la meciurile altor echipe?
Tu esti suporterul lui Bayern? Nu cred. Pentru ca in afara de primele 20 de minute, echipa a facut un super meci aseara (o spune toata presa din Anglia, Italia, Germania etc) iar tu zici ca echipa a jucat prost! Pentru ca un suporter adevarat al lui Bayern nu vorbeste asa ca tine! Uita-te pe cifrele statistice, ele nu mint! Ce adversar al lui Arsenal i-a sutat acesteia pe Emirates Stadium 26 de suturi spre poarta intr-un meci de CL?
Penibil!

fcdm3
Moderator
Neuer si Kroos au fost senzationali! Primul cu paradele sale in prima repriza (inclusiv la penalty-ul lui Ozil) iar al doilea cu acuratetea paselor (93 % corecte din 162!), suturile si golul sau de vis. Toni a aratat ca trebuie sa ramana la Bayern iar sefii sa-i mareasca salariul! Arbitru a avut cateva decizii impotriva lui Bayern, lasand jocul mai tare (nu a fluierat mai multe faulturi ale englezilor), i-a dat gratuit galben lui Mandzukic, nu a dat ofsaid la faza din care s-a dictat penalty la Ozil si nu a fluierat penalti (clar ca lumina zilei!) la Muller in a doua repriza. Cartonasul rosu aratat lui Szczesny a fost perfect meritat, acesta putand sa-i rupa piciorul lui Robben (era culmea sa se intample din nou!). In legatura cu penalti-ul ratat de Alaba, cred ca Bayern are o problema cu aceste lovituri si nu cred ca trebuia sa execute austriacul, mai ales ca incepuse cam slab meciul. Poate ar trebui gasit alt executant. Echipa a parut un pic debusolata in primele 20 de minute cand „tunarii” i-au luat tare pe… Citeste mai mult
alexandrul
Membru

Si pe mn repriza a 2-a ma scos din minti sincer,in loc sa le dam o gramada de goluri ca ei erau cazuti,noi plimbam mingea asa sa teraca timpul,rezultatul foarte bun,dar a doua parte enervanta de-a dreptul,parerea mea.Forta Bayern

Membru

Lahm, Kross si Neur au fost jucatorii meciului, Lahm joaca excelent unde il pui, a avut incursiuni f. bune, pase excelente, in rest un joc destul de plictisitor, in repriza a 2-a multe pase laterale enervante. Sincer nu mi-a placut Bayern aseara desi este bun rezultatul. Sezonul trecut jucam mai incisiv, mai vertical si ne cream mai multe ocazii, acum parca vad pe Barcelona.

Max
Autor

a fost primul meci jucat de Bayern, de naiba stie de cand, in care am fost nervos 😀

lasant :D-urile la o parte, mie, de exemplu, mi s-a parut ca, pentru a nu stiu cata oara, apararea centrala a fost vulnerabila, nesigura, etc.

synp
Membru

@Ribery7: Robben a fost de multe ori absent de pe partea stanga, statea mai mult in centru si avansat. Si au fost cateva faze periculoase pe partea lui Alaba, din cauza asta cred, eram oarecum cu un om in minus acolo.

Membru

Kroos a fost magistral azi, poate doar in semifinala de la madrid a mai jucat aproape la fel de bine. Rafinha m-a incantat, Muller si-a facut simtita prezenta si cam atat de remarcat. Gotze si Thiago cei mai slabi de pe teren. Neuer nu se mai pune problema, e incredibil meci de meci. Executia lui Ozil a fost inteligenta pe centru, greu de ghicit.